Шевченко: осучаснення чи спаплюження?

Marina - 9 Березня, 2019

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-1

В соціальних мережах досі не вгавають суперечки щодо проекту Національного музею імені Тараса Шевченка «Квантовий стрибок», хоча виставку закрили, а її тур Україною відмінили.

Знайшовся той, хто вирішив взяти на себе відповідальність та “припинити страждання” тих, хто вимушений був дивитися на Кобзаря, якого перетворили на посміховисько. «Місту потрібен новий супергерой», — напевно, вирішив він та порізав плакати. Сотні-тисячі “мистецтвознавців” висловили свої думки. Дехто підтримав, дехто — навпаки. 

Що це осучаснення образу чи його спаплюження? 

«Ми звикли вважати (дехто іронічно, а більшість – всерйоз), що хліб, вишиванка, калина, гопак і пісня символічно трактують нашу українську ідентичність. Від них вже рукою подати до культурного коду нації – Тараса Шевченка. Його продовжують згадувати і цитувати в часи сум’яття та непевності (тобто регулярно), хоч за двісті років він з живого артиста-авантюриста перетворився на ідеологічний пам’ятник боротьби з недолею», — коментує концепцію проекту куратор Аболєшева Анастасія, за збігом обставин магістр історії та теорії літератури НаУКМА.

Це спроба відновити автентичний образ Тараса Григоровича, навмисне ігнорування загально прийнятого, а, може, нав’язаного. Адже Шевченко був не тільки поетом, художником, але, насамперед, людиною. 

«Це той Шевченко, якого хотілося б додати в друзі на фейсбуці», — додає Олександр Грехов, художник-ілюстратор, автор новостворених амплуа. 

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-2

«Проект “Квантовий стрибок Шевченка” – це сплав вільнодумства та науки, це спроба осучаснити старе та архівувати популярні культурні образи», — ведуть далі організатори проекту. 

Вони говорять про повернення до витоків, але запрошують подивитися на них крізь призму сучасних образів супергероїв та популярних особистостей. 

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-3

«Виставка демонструє ілюстрації еклектичних зустрічей Тараса Шевченка з героями/персонажами глобалізованого світу масової культури», — не заспокоюється Національний музей імені Тараса Шевченка (Та що вони, взагалі, знають про Шевченка?!)

Вони намагаються привернути увагу молоді до української літератури, розказати про іншого Шевченка, який не тільки про кріпаків, наймитів та недолю (Хоча наші підручники чомусь віддають перевагу саме цим темам). 

З одного боку, еклектика – це поєднання елементів несумісного, іноді навіть протилежного. Але завдяки таким сміливим експериментам створюються нове, іноді більш зрозуміле.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-4

Запрошуємо освіжити в пам’яті, а тих, хто не бачив, ознайомитися з роботами Олександра Грехова та скласти власну думку.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-5

Че Гевара
«Борітеся – поборете!», – «революційний демократ» (як його називали комуністи) Ше все життя стояв за правду, волю та справедливість для свого народу.
Схожий шлях обрав для себе латиноамериканський революціонер, один з головних лідерів Кубинської революції 1959 року Ернесто Че Гевара. Він став символом революційного руху: «Завжди до перемоги!».

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-6

Гаррі Поттер
«Мені 13-й минало… я пас дементорів за селом».
Незважаючи на ранню втрату батьків, і Тарас, і Гаррі отримали можливість реалізувати свої таланти у найпрестижніших начальних закладах (Гоґвортс та Імператорська академія мистецтв у Петербурзі).
Гаррі Поттер — чарівник, борець зі злом та головний герой знаменитої серії фентезійних романів англійської письменниці Джоан Ролінг та серії фільмів, знятих за її книгами.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-7

Дарт Вейдер
«Я твій батько… батько нації», – певно, такі слова міг би сказати Шевченко Україні сьогодні.
Дарт Вейдер (Енакін Скайвокер) – центральний персонаж кіновсесвіту «Зоряні війни», лицар-джедай, який перейшов на Темний бік. Культову фразу «Люк, я твій батько» Дарт Вейдер каже під час битви до Люка Скайвокера, який був героєм спротиву силам Імперії.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-8

Джин
«Лічу в неволі дні і ночі…», – схожі думки були не лише у Тараса Шевченка під час перебування в холодному казематі імператорського слідчого відділу, але й в ув’язненого в лампі джина.
Джин – персонаж діснеївської серії мультиків про Аладіна та однієї з історій арабської збірки казок «Тисяча і одна ніч». Він володіє величезною магічною силою, але може використовувати її лише для виконання бажань володаря лампи.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-9

Джон Леннон
Шевченкове «Мені ж, мій Боже на землі подай любов, сердечний рай! І більш нічого не давай» за 100 років трансформувалося у Бітлівське «All you need is love» і стало вічним гімном не лише закоханих, а й пацифістсько налаштованої молоді 1960-х.
Джон Леннон – британський рок-музикан, співак, художник, політичний активіст, засновник та учасник легендарного поп-гурту «The Beatles».

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-10

Супер-Маріо
Шевченко знався з багатьма «принцесами» – жінками, що зіграли важливу роль у його житті: Ликера Полусмак, Варвара Репніна, Ганна Закревська, Катерина Піунова. Але за головного ворога завжди мав «двоголового дракона» російського самодержавства.
Super Mario Bros – відеогра 80-90-х років, занесена до «Книги рекордів Гіннеса» як та, що розійшлася найбільшим тиражем в історії. Її головним героєм є сантехнік Маріо. Його мета – пройти через грибне королівство, вціліти під час зустрічі з ворогами та врятувати принцесу від дракона.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-11

Термінатор
Словами «I’ll be back» («Я повернуся») Тарас Шевченко міг би закінчити суперечку, після якої його востаннє заарештували та назавжди відправили з України.
P.S. Але він таки повернувся.
Термінатор – головний герой однойменної американської культової серії фільмів. Це кіборг, який прибув із постапокаліптичного майбутнього, аби врятувати світ.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-12

Статуя свободи
«Поховайте та вставайте, кайдани порвіте і вражою злою кров’ю волю окропіте», – ці слова із «Заповіту» Шевченка знає ледь не кожен українець. А ледь не кожен американець знає, що одна нога Статуї Свободи стоїть на розбитих оковах.
Статуя Свободи, що у Нью-Йорку – національний пам’ятник США, символ свободи, демократії та справедливості. Богиня свободи тримає факел у правій руці й табличку в лівій із датою прийняття Декларації про незалежність США.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-13

Жак-Ів Кусто
«30-го июля шхуна «Константин» вышла в море для описи. […] Каждый из нас с любовью и энергиею занимался своим делом, ставя на второй план лишения и опасности, с которыми оно было сопряжено». Так керівник Олексій Макшеєв розповідає про Аральську описову експедицію 1848-49 років, до якої його друг Тарас Шевченко був долучений як художник. Ця цитата також добре описує ставлення Кусто до справи його життя – вивчення «блакитного континенту».
Жак Ів Кусто – французький дослідник Світового океану, режисер, винахідник, мандрівник, розробник аквалангу.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-14

Локі
«Синові Тарасу із мого хозяйства нічого не треба; він не буде абияким чоловіком: з його буде або щось дуже добре, або велике ледащо; для його моє наслідство або нічого не буде значить, або нічого не поможе», – такий «заповіт» Тарасові залишив його батько.
Схожі слова міг адресувати і цар Асґарду Одін своєму прийомному сину Локі з роду крижаних велетнів. Успадкувати трон міг лише один із братів – Тор чи Локі, тож останній завжди відчував, що живе в тіні брата, і постійно намагався завоювати увагу батька та скинути Тора з престолу.
Локі – персонаж коміксів та фільмів компанії Marvel, бог скандинавської міфології, трикстер та маніпулятор. На різних етапах історії виступає як у ролі суперлиходія, так і супергероя з надлюдськими здібностями.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-15

Людина-павук
Пітер Паркер працював фотографом-журналістом, але його покликання – рятувати світ. Шевченко ж був професійним художником, але його пристрастю, безумовно, була поезія: «Я занимался тогда сочинением стихов… Призвание – и ничего больше!».
Людина-павук (Спайдермен) – супергерой коміксів та фільмів компанії Marvel, підліток, який бореться зі злочинністю завдяки суперсилі, отриманій після укусу радіактивного павука.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-16

Спок
Завданням містера Спока на службі зіркового флоту було пояснити, навчити та полегшити космічну місію недосвідченим землянам. Шевченко ж допомагав в освіті «українським землянам»: 1861 року за свій кошт він видав «Буквар Южноруський» для початкового навчання грамоти у недільних школах.
Спок – інопланетянин (наполовину вулканець), вигаданий персонаж науково-фантастичного телевізійного серіалу «Зоряний шлях», член команди зорельота «Ентерпрайз». Характерна риса Спока – холодна раціональність та беземоційність.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-17

Елвіс Преслі
Король рок-н-ролу Елвіс Преслі полюбляв яскраве сценічне вбрання, навіть давав своїм костюмам імена. Та мало хто знає, що Шевченко також був неабияким франтом під час свого навчання у Петербурзі. За словами друга Івана Сошенка, він «часто їздив на вечори, гарно вдягався, навіть із претензією на «comme il faut’nics» (елегантність). Одне слово, на деякий час у нього вселився світський біс… Шуба єнотова, ланцюжки не ланцюжки, шалі да часи…».
Елвіс Преслі – американський співак і актор, один із найуспішніших музикантів ХХ століття.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-18

Христофор Колумб
Колумб відкрив Європі Америку, а Шевченко своїм альбомом офортів «Живописна Україна» прагнув відкрити для Європи історію, традиції та побут рідного народу: «…мне кажется, будь моя родина самая бедная, начтожная на земле, и тогда б она мне казалась краше Швейцарии и всех Италий».
Христофор Колумб – іспанський мореплавець, першовідкривач Америки.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-19

Фріда Кало
«Я пишу себе, оскільки часто буваю на самоті. І тому що себе я знаю найкраще», – так Фріда Кало пояснювала своє захоплення автопортретами. Шевченко ж успадкував інтерес до самозображення у романтиків. Серед його робіт можемо нарахувати близько п’ятдесяти автопортретів.
Фріда Кало – популярна мексиканська художниця, що зображала місцеву культуру, поєднуючи стилі кубізму, символізму та сюрреалізму.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-20

Боуї
«Я так часто придумував собі новий образ, що сьогодні мені здається, ніби на початку я був розповнілою кореянкою», – ця цитата належить Девіду Боуї, якого не дарма називають «хамелеоном рок-музики» за часту зміну візуального стилю.
Тарас Шевченко також обрав для себе образ, із яким і дотепер асоціюється для нас. Це його славнозвісні смушева шапка та кожух. Такий вигляд Шевченка був не лише даниною моді тогочасної української громади в Петербурзі, а й спробою створити мистецький імідж та навіть більше – донести певний соціальний меседж.
Девід Бові – легенда світової рок-музики, співак, продюсер, композитор, художник.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-21

Фантомас
Якби Фантомас був не лише злочинцем, а й поетом – він мав би сотні альтер-его та літературних масок. У Тараса Шевченка ж був єдиний псевдонім – «Кобзар Дармограй», ним він підписував деякі свої листи та повісті.
Фантомас – вигаданий персонаж, геніальний злочинець, що приховує свою особу, один з найвідоміших негативних персонажів французької літератури та кіно. Вперше з’являється в серії романів французьких письменників, а потім у фільмах, серіалах. В Україні відомий за комедійними фільмами з Луї де Фюнесом.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-22

Кенні
«О Боже! Вони вбили Кенні! — Паскуди!» Після смерті Тараса Григоровича швидко почали ширитись чутки про те, що насправді поет живий. Ніби в його могилі у Каневі заховані ножі та зброя для підняття повстання, а Шевченко лиш чекає слушного моменту для нападу.
Ця міфологізація у стилі культу «бога, що помирає та воскресає» здійснювалася звичайними людьми, які цитували пророчі поезії напам’ять та були впевнені у нерозривному зв’язкові долі Шевченка з долею України.
Кенні Маккормік – персонаж мультсеріалу «Південний парк». Особливістю Кенні є те, що він дуже часто помирає, але наступної серії знову з’являється у сюжеті, немов і не було нічого.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-23

Горобець капітан
Усі знають, що улюблений напій пірата – ром. Джек Горобець – не виняток. Шевченка за цією схемою також можемо назвати піратом, адже, за спогадами друга, він міг полюбляв випити кілька склянок чаю з ямайським ромом за день.
Капітан Джек Горобець – головний персонаж та протагоніст кінофраншизи «Пірати карибського моря», образ якого на екрані блискуче втілив Джонні Депп. Відомий своїми витівками, дотепністю, вмінням обманювати, авантюрністю та гострим розумом.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-24

Ходок
«Минули літа молодії. Холодним вітром од надії уже повіяло. Зима! Сиди один в холодній хаті, нема з ким тихо розмовляти, ані порадитись. Нема, анікогісінько нема! Сиди ж один, поки надія одурить дурня, осміє… Морозом очі окує, а думи гордії розвіє, як ту сніжину по степу! Сиди ж один собі в кутку…», – напевно, такі ж емоції, схожі на шевченкові, відчували і герої «Гри престолів» з наближенням Білих блукачів.
Білі блукачі – вигадана раса з серіалу та серії книг «Гра престолів», могутні чаклуни з льоду. Вбивають усіх на своєму шляху, а мертвих воскрешають до лав своєї армії, приносять із собою зиму та холод.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-25

Хоробре серце
«Вороги можуть забрати наші життя, але ніколи не заберуть нашу свободу», – ці слова ватажка шотландців, головного героя фільму «Хоробре серце», можна багато в чому вважати метафорою життя Тараса Шевченка. Десять років служби в армії на засланні, заборона писати, малювати і повертатися в Україну не похитнули його ідейних переконань: «Я так її, я так люблю мою Україну убогу, що проклену святого Бога, за неї душу погублю!»
Вільям Воллес – національний герой Шотландії та борець за її незалежність від Англії. Мел Гібсон зіграв роль Вільяма Воллеса у фільмі «Хоробре серце» 1995 року.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-26

Чорний
«У нас тепер афро-американський актор, чудеса виробляє на сцені. Живого Шекспіра показує», – так Тарас Шевченко схвально відгукувався про талант актора Айри Олріджа, з яким познайомився у Петербурзі 1858 року. Здається, що спільного могло бути між українським поетом та афро-акмериканським актором? Та вони стали хорошими приятелями. Шевченко навіть намалював портер Айри, який експонується в Національному музеї Тараса Шевченка.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-27

Гоголь
Вони не зустрілися жодного разу за життя, хоч і жили в одному місті, мали багато спільних знайомих та часто перегукувались у творчо-ідейній площині.
«Я всегда читал Гоголя с наслаждением…», – писав Тарас Шевченко. Саме до нього звернена поезія «Гоголю» 1844 року: «Ти смієшся, а я плачу, великий мій друже…».

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-28

Бендер
Ексцентричний робот Бендер має цікаву здатність – під впливом магнітного поля він втрачає контроль та починає співати народні пісні.
За свідченням друзів, Шевченко дуже любив співати. Голос мав приглушений, трохи хриплуватий, та з високими верхніми нотами – скоріш за все тенор, а може, баритон. Тарас співав сам та в компаніях, веселих та сумних пісень, найбільше любив народну творчість. «Мою матір особливо зачаровував Шевченко своїми співами: ходить, бувало, по залі, заклавши руки назад, опустивши вниз свою думну голову; шия зав’язана шарфом, вираз обличчя сумний, голос тихий і тонкий; мати, бувало, плаче від його пісень», – згадував Тарасів друг Пантелеймон Куліш.
Бендер – герой мультсеріалу «Футурама», робот, затятий крадій, брехун та п’яниця, часто втягує друзів у неприємності.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-29

Бетмен
Якщо бачите маску кажана та чорний плащ, то не сумнівайтеся – перед вами Бетмен. Особливий плащ був і у Шевченка. У роки навчання в Петербурзі Тарас придбав неймовірно дорогий та скандально модний плащ-макінтош та ще довго тішився цією обновкою. Через десятиліття після того, вже на засланні, Шевченко зображує себе на березі Аральського моря з сумкою, капелюхом та саморобним плащем, одягненим на голе тіло.
Бетмен – вигаданий персонаж, нуарний супергерой з коміксів, мультиків та фільмів, який бореться зі злочинцями. За маскою Темного Лицаря ховається Брюс Вейн – мільйонер та розумник.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-30

Рік
У майбутному подорожі у стилі «Ріка і Морті» точно стануть реальністю, а 200 років тому Шевченко найчастіше був змушений подорожувати просторами Російської імперії. Найбільш плодовитими для Тараса Григоровича стали три подорожі Україною – 1843 року (привозить свою «Катерину» Григорію Тарновському), 1845 року (закінчує створення збірки «Три літа») та 1859 року (мріє купити землю та оселитися назавжди в Україні, та план руйнується через арешт).
Рік Санчез – герой американського мультсеріалу «Рік та Морті», ексцентричний та схиблений вчений-соціопат, який подорожує паралельними світами та планетами разом із онуком Морті.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-31

Kiss
Sex, Drugs & Rock-n-Roll – справжнє гасло рок-культури, а гурт «KISS» називають однією з найуспішніших бендом в історії рок-музики. Шевченко, на жаль, не мав можливості почути їх, але поцілунків він точно не цурався. Тарас не був обділений увагою жінок – він неодноразово хотів одружитися (наприклад, з акторкою Катериною Піуновою та своєю останньою любов’ю – Ликерею Полусмак), та мрія завести сім’ю так і не здійснилась, як у справжньої рок-зірки.
KISS – американський культовий рок-гурт, відомий фірмовим гримом учасників та видовищними концертними виступами.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-32

Пушкін
«Новие стихотворения Пушкина и Шавченки», – саме таку назву мала перша «зустріч» двох національних поетів-романтиків, а точніше їхній спільний збірник творів, виданий в Лейпцигу 1859 року.
Пушкін Олександр – культовий російський поет, творець сучасної російської літературної мови.

Шевченко: осучаснення чи спаплюження?, фото-33

Йода
Шевченкове «В своїй хаті своя й правда, І сила, і воля», – майже перефраз до відомого «Хай буде з тобою Сила». Можливо саме Сила, ця метафізична енергія, яка оточує і пронизує все живе у Галактиці, допомогала Тарасу в непростих життєвих ситуаціях обрати бік Світла чи Темряви.
Магістр Йода – персонаж всесвіту «Зоряні війни», вчитель, один із найрозумніших та найсильніших джедаїв.

Тож осучаснення чи спаплюження?