«ХИМЕРИ ПРИ НАДІЇ» С ЕКАТЕРИНОЙ ПИДГАЙНОЙ

Автор статті: Marina - 03 жовтня 2016 року

«ХИМЕРИ ПРИ НАДІЇ» С ЕКАТЕРИНОЙ ПИДГАЙНОЙ, фото-1

Кому не пощастило потрапити на «ГогольFest» і насолодитися секцією від «Скульптурного цеху». Ексклюзивна екскурсія від Катерини Пидгайной.

 

UnexploredCity: Починаємо?!

Катерина Пидгайна: Ввідні дані. Це скульптурний спецпроект «Химери при надії» під егідою Скульптурного цеху. Це організація для скульпторів, про скульпторів, скульптурна студія, організували її я та Іван Пидгайный.

Ініціатива створення такого скульптурного парку на «Платформі» виникла ще місяців 8 назад, тобто це такий процес не швидкий. І ось вже десь в червні ми остаточно затвердилися в кількості та у форматі, який має бути. І вирішили його провести у рамках «ГогольFest'а». Який і влаштувався на «Платформі».

Називається проект «Химери при надії», оскільки концепція «ГогольFest'а» цього року Вавилон. «Химери при надії» перетинаються з релігійною, біблейською темою, з віруваннями людей в ідоли, знаки, символи — не важливо це віра в церкву або конкретну людину, або знак, або Покемона. Ми спробували розкрити тему нездорового відношення людини до чого-небудь або до кого-небудь. І автори роздумували на цю тему через скульптурні форми. Вони роздумували про символи, знаки, про персоналії. В основному, звичайно, це не фігуративні форми. Говорю "звичайно", тому що окрім цього проекту я щорічно організовую виставку абстрактної скульптури. Так склалося, що я притягаю у свої проекти авторів, які тяжіють до не фігуративного мистецтва. Але є і фигуратив.

У проекті взяло участь 16 скульпторів. Серед них і молоді, і імениті скульптори. При цьому не можна відмітити, що хтось талановитий більше, а хтось менший. Кожен був індивідуальний і проявив себе яскраво, незвично. Деякі навіть для самого себе. В результаті у нас вийшов один з найуспішніших проектів у рамках «ГогольFest'а». Це не суто моя думка, ця думка організаторів, відвідувачів фестивалю. Але завжди є, куди рости — щоб це були великі майданчики, великі скульптурні парки. Навіть у рамках «Платформи».

 

UnexploredCity: Брало участь 16 скульпторів. Яким чином проходив відбір? Міг взяти участь що кожен, що бажає?

Катерина Пидгайна: Насправді, спочатку ми зробили open call, куди кожен художник міг прислати свої ескізи. Але водночас ми розуміли, що така схема не завжди ефективна. Оскільки художники, особливо відомі, вимагають більше особового підходу(та і не тільки відомі). Такі реалії нашої сфери. Тому я, як куратор, узяла на себе відповідальність, і запросила тих художників, результат роботи яких більш-менш передбачимо — це буде якісно, це буде вчасно, зрозуміло, в якому напрямі буде виконана робота. Звичайно, для усіх і для мене було загадкою те, що вийде. Але я була упевнена в них на 90А для мене, як для куратора виставки, це важливо, оскільки це запорука того, що проект вдасться, проект буде успішним і кожну роботу окремо...

Серед відомих скульпторів брали участь Василь Татарський, Влад Волосенко, Левченя-Константиновская, Загури два брати та молоді - випускники НАОМА і Львівській академії, які давно випустилися, але, може, не так відомі.

 

UnexploredCity: За скільки починали готувати й готуватися?

Катерина Пидгайна: Цінність проекту в тому, що практично всі скульптури були створені безпосередньо для фестивалю і для проекту. Тому що у нас зараз відбувається так: куратор організовує виставку, і залучаються готові роботи в рамках заданої концепції. В даному випадку працювали зовсім по-іншому. І в цьому була складність. Перш за все, для авторів, тому що їм за короткий проміжок часу (за місяць) треба було підготуватися. Хтось, звичайно, почав працювати над ескізами раніше (це вже по секрету). Але сама робота почалася за місяць (в кращому випадку), а у багатьох і за два тижні. Для скульпторів це нереальне завдання, тому останній тиждень багато з них просто не спали, а якщо спали, то прямо тут в майстерні на «Платформі». Це була гонка на виживання (сміється). Дошліфовуємо вже в ранок відкриття фестивалю.

 

UnexploredCity: Виходить, роботи робилися тут, на місці?!

Катерина Пидгайна: Так. Основна маса робіт робилася тут. «Платформа» і «ГогольFest» представили нам окрему майстерню(це ще один великий плюс цього майданчика). Це можна назвати «міні-будівництвом» (створення таких скульптур, перероблення тонн бетону і тонн заліза, з кранами, з карою, хурами). Дуже дякую «ГогольFest'у» і «Платформі» за те, що вони надали велике приміщення (у третій будівлі, останній), це була майстерня, в якій скульптори могли знаходитися і вдень, і вночі.

Під час проведення фестивалю наші скульптури пройшли тест на вандалостійкість (сміється). Деякі роботи так полюбилися дітям, що можна сказати, що роботи пройшли капітальне тестування. Діти налаштовували з мішків-подушок конструкції, спираючись на скульптури, залазили на них або стрибали з них ... На «Діалогах» і їли, і пили...

Охоронці, мами — усі намагалися дітей приструнити, але це було марно. Ми стояли та спостерігали, як вони знову тихенько пробиралися до скульптур і продовжували свої «будівництва-стрибки».

«ХИМЕРИ ПРИ НАДІЇ» С ЕКАТЕРИНОЙ ПИДГАЙНОЙ, фото-2

Це робота Василя Татарського. Називається «Діалоги». З листового заліза. Він її робив не тут, він її робив у себе, в Музичах (в своїй арт-резиденції). Але під фестиваль. Робота виконана настільки якісно, ​​що вона пройшла через всі випробування. При цьому народ не збентежило те, що скульптура була оброблена спеціальним кислотою для того, щоб на ній проступила іржа. Кислота, ясна річ, нейтралізувалася. Спочатку вона була «металевого» кольору, потім автор обробив її кислотою. Василь зробив її за 2 тижні з хвостиком. Спочатку основа вирізається і гнеться, всередині — металеві перетинки, на які приварюється верхній лист, а потім зашліфовує. Дуже якісна робота. Завжди робить якісно. Може, якби робив хтось інший, конструкція, може, і не витримала б стільки дітей...(сміється) 

 

UnexploredCity: Це чоловік і жінка?

Катерина Пидгайна: Ні. Він каже, що це швидше за два чоловіки.

До речі, натхненням для цієї роботи, і для «Кістки» був фестиваль вуличної їжі, який кожні вихідні проходить на «Платформі». Люди п'ють, гуляють... І «Кость» як відгомін того, що після свята залишаються тільки кістки...

«ХИМЕРИ ПРИ НАДІЇ» С ЕКАТЕРИНОЙ ПИДГАЙНОЙ, фото-3

 

UnexploredCity: А я про ребро Адама...

Катерина Пидгайна: Цілком вірно. У розрізі «Вавілона» вона придбала інший контекст, і багато її так і інтерпретують: «Ми, жінки, звідси». Але «Платформа» також зіграла свою роль.

«Кістку» завозили на двох автомобілях. Важить більше тонни. Якщо «Небо» з полімерів і важить близько 80 кг, то тут бетон і арматура. Ілля її зробив за тиждень. Вся робота пронизана арматурою, каркасом. Потім в'язальний дріт, в'язальна сітка.

 

Ще на цій полянці є скульптура Микити Загури.

«Небосхил» («Небосвод»).

Вона дуже крихка. Ми викликали кран, щоб її туди підняти. Потім скульптори піднімалися по сходах, і там встановлювали її на спеціальну підставку.

«ХИМЕРИ ПРИ НАДІЇ» С ЕКАТЕРИНОЙ ПИДГАЙНОЙ, фото-4

 

UnexploredCity: Хто фінансував проект? Це ж неймовірні суми. Тонни бетону, арматури, сітки...

Катерина Пидгайна: Фінансували всі «ГогольFest» і «Платформа». Складно сказати, як вони розподіляли. Але це їх великий внесок. Якщо 2 роки тому я бігала по Видубичі й шукала обрізки арматури по цехах, і була «послана» неодноразово усіма від генерального директора «Бетони від Ковальської» (він пояснив, що його мистецтво мало цікавить, тому що просять зараз все — на АТО, для інвалідів, а тут ми з фестивалем. Але потім-таки дав арматуру.) до виконробів. Я про те, що тоді ми шукали все самі. Все робилося на партнерських відносинах або за свої гроші. То в цьому році нам виділили на production. Напевно, це не просто так. І фестиваль росте, і ми ростемо...

Це «Портал» Івана Пидгайного. Вірніше назва роботи — «В інший світ» («В другой мир»), але називають його все «Портал». Крізь нього можна пройти і потрапити на Алею скульптур.

Це каркас. Це сітка. І бетон. Бачите, така фактура. Наносився бетон прямо з бетономішалки руками. (Ми з Катериною довго не могли домовитися, бетон це або глина. Але все-таки прийшли до того, що це бетон. А все тому, що у Каті стійка асоціація, раз Іван, значить глина, тому що він викладає в студії й працює там з глиною. Прим. авт.)

 

Тут ще були дві роботи Влада Волосенко.

«ХИМЕРИ ПРИ НАДІЇ» С ЕКАТЕРИНОЙ ПИДГАЙНОЙ, фото-5

 

А тут — Петро Гронський «Занурення» («Погружение»). Красиве поєднання геометричних форм. Поєднання непорушності бетону і дуже м'яких форм всередині. Як абстрактних форм з фігуративними, тому що всередині там тіла. За матеріалами. Це бетон і епоксидної смоли.

 

UnexploredCity: Чому «Занурення»? Занурення куди або в що?

Катерина Пидгайна: Занурення в рідину або в твердиню якусь. Двох людей. Ну, і занурення одного в іншого. Тому що це така замкнута, дуже цілісна композиція.

(А ось Іван Підгайний пішов, картину поніс. Це ще одна «Візуалка» на четвертому поверсі була — «Продажне мистецтво». 50 грн / кв м. А опікувалися її «Хамерман знищує віруси» Альберт і Вова. Це отрута. Дуже незвичайний проект.)

А ця «штука» вже розвалилася. Це я її плела. Я традиційно роблю «великі штуки». Це була така павутина, а від неї до всіх скульптурам на відкритті тягнулася стрейтч-плівка, це така невидима сила, яка змушує людину в щось вірити. Як би ми не хотіли, як би ми не наполягали, що ми атеїсти, але, тим не менш, ми всі є заручниками чогось... І щось змушує нас ставати заручниками чогось ... Я згадала давно прочитаний роман «Кись»Толстой. Там би якийсь ефемерний Кись, який керував людьми, який змушував людей робити щось. Вони знали, що він є, але вони не знали, що це... Ось ця павутина і стрейч-плівка була чимось подібним...

«ХИМЕРИ ПРИ НАДІЇ» С ЕКАТЕРИНОЙ ПИДГАЙНОЙ, фото-6

На відкритті у нас була ще вогняна скульптура, створення ще одного ідола. У супроводі барабанщиків (3 барабанних школи) плюс барабанний флеш-моб. І актори з вогненним шоу, вони йшли по цій алеї, зривали цю плівку, шаленіли...

 

Це дерево. Теж робота Влада Волосенко. Незвичайна для нього форма. Експеримент. Назва довго не давалося. Пізніше прийшли до назви «V9». Взагалі у нього більше фігуратив і камінь. Тут він вирішив поекспериментувати з деревом, фарбами та абстрактною формою.

«ХИМЕРИ ПРИ НАДІЇ» С ЕКАТЕРИНОЙ ПИДГАЙНОЙ, фото-7

 

UnexploredCity: Наскільки часто кілька скульпторів працюють над однією скульптурою?

Чи можлива компіляція в скульптурі?

Катерина Пидгайна: Допомагати може багато хто.

 

UnexploredCity: Але це скоріше асистенти?! Там шліфувати, там підфарбувати?!

Катерина Пидгайна: Наприклад, робота Петі. До нього приходили хлопці з Академії, допомагали. Оскільки робота важка (1,5 тонни), її залити в опалубку, дістати з опалубки самому не реально. Автор і основний керівник один — Петя Гронський. Але ще скульпторів він підключав.

Буває таке. Наприклад, на позаминулому «ГогольFest'e» хлопці робили Атланта, який підтримує Землю (такий перевернутий). Зараз він стоїть в парку Пушкіна, його пофарбували в кислотний колір. Висота його — 12 метрів (з арматури й сітки). Його робили чотири скульптори. Але такі компіляції рідкісні. Це правда. Часто творчі люди закриті. Це їхня ідея, і вони знають, як її втілити. І я думаю, це обґрунтовано.

Це Костя Синицький. «Метаморфози». Не знаю, чим Костя надихнувся. Чи то Овидием, чи то Апулеем, чи то Кафкою, чи то життєвими метаморфозами.

Він, в принципі, працює тільки з металом. Цього разу він вирішив працювати з трубами, показав, якими вони можуть бути гнучкими. Він викладає в Академії мистецтв. Ось такий триптих вийшов.

Та ж техніка, що у Татарського. Роботи виконані з нових труб, але покриті спеціальним складом, щоб проступила іржа. Костя провів експерименти над усіма видами труб (сміється) — плоскими, круглими, незграбними...

З приводу техніки. Якщо у Татарського — внутрішня пайка, яка зашліфована, то у Кості Синицького навпаки все шви показані, «груба» робота. Навіть абревіатура його імені виконана в такому стилі. І в цьому полягає його «фішка».

 

UnexploredCity: Зараз хороші фотографії виходять. Похмуро. І мало людей.

Катерина Пидгайна: Так, коли багато людей, вихопити момент для фотографії дуже важко. Люди виснуть на роботах. Але, з іншого боку, відразу стає зрозуміло, які роботи подобаються.

Це Віталій Протосеня. «Портал»

 

UnexploredCity: Знову «Портал»?!

Катерина Пидгайна: Дивіться, ця алея нагадує вулицю Процесій в Вавилоні, як раз місце зосередження ідолів. І у нас вийшов один вхід і вихід. І випадково, і не дуже (сміється).

Ця робота як раз добре «працює» на сонці. Всі грані й просвіт всередині дають тінь і працюють, як сонячний годинник. За нею дуже цікаво спостерігати протягом дня. Вона нагадує land art Дональда Джадда (Donald Judd), це свого роду піонер американського абстрактного мистецтва, який якраз працював з плитами, геометричними фігурами. Цю роботу дуже люблять. У ній люблять фотографуватися — діти, танцюристи в шпагаті... Мабуть, люди відчувають щось справжнє...

 

UnexploredCity: А як Ви відноситеся до інтерактивної скульптури?

Катерина Пидгайна: Дуже добре. Цей напрям, який можна і треба розвивати. На жаль, у нас воно не розвинене. Цей напрям тільки починає розвиватися. І те, що ми бачимо, це швидше його інтуїтивні прояви.

Протосеня, якщо і далі так працюватиме над собою, стане дуже потужним українським скульптором. А, може, і не лише українським. У нього дуже цікавий погляд на речі.

Єгор Зигура. «Колос, що пробуджується» («Пробуждающийся Колосс»). Спочатку створювався не для цієї виставки. Але ми вирішили його притягнути, оскільки він вписався в концепцію. Найдорожча робота, оскільки вона бронзова. Зараз дуже мало людей, які роблять щось з бронзи. А якщо роблять, то вони розуміють хоч би на 60 что робота буде продана, оскільки собівартість тільки матеріалу дуже висока.

Антона Ильчука малюків ми сюди посадили («Малюки» або «Людці»). Один впав. Багатьох забрали на пам'ять. Вони на віконці сиділи.

 

UnexploredCity: А один без голови. Невже хтось стояв і займався, намагався збити?

Катерина Пидгайна: Для наших людей нічого немає неможливого. Люди різні приходять. Потрібно розуміти, що це фестиваль. Тисячі, десятки тисяч людей. Як вони можуть себе повести — передбачити складно. Це не галерея. Якщо в галереї ти поставив — охоронець дивиться. Так, щось може статися, але таких шансів в тисячу разів менше, ніж на фестивалі.

В'ячеслав Гуденок і Тетяна Максимчук «Сегмент життя» («Сегмент жизни») — робота, яка дуже вписується в формат «Платформи». Скульптура висловлює сегмент чуттєвих переживань людини в його житті. Формування поняття кумира в дитячому віці, через власні переживання дитини. Чуттєві відносини дітей і батьків, зафіксовані в бетоні.

Це Оксана Левченя-Костянтинівська і її «Зиготи» («Totipotency»). Вона художник. Її стихія — живопис. Вона звернулася до Івана, розповіла про свій задум. Вона побачила це в таких скульптурних формах. Іван (Підгайний — прим. Авт.) Технічно допоміг втілити. Це зиготи.

 

UnexploredCity:А що це за помаранчева тварина?

Катерина Пидгайна: Це кінь технічного директора. Щороку він вивозить його на фестиваль. Він його дуже любить. Люди його теж люблять.

«ХИМЕРИ ПРИ НАДІЇ» С ЕКАТЕРИНОЙ ПИДГАЙНОЙ, фото-8

Наші автори не звикли працювати в фестивальних умовах. Це випробування для авторів, кураторів, відвідувачів... Люди починають сприймати цю скульптуру, як частину свого оточення. І це те, що формує естетичний смак. Таких проектів має бути, як можна, більше. Здорово, що є «ГогольFest».


Йдемо до вогненної скульптури, до місця, де її запалювали. Цю роботу представили Тетяна Максимчук та В'ячеслав Гуденок. «Вогненні жорна» («Огненные жернова»). Всі ці алеї були заповнені людьми. В'ячеслав і Таня працювали зі скульптурою, запалили її, кидали тирсу... Пожежна машина стояла поруч на всякий випадок. Іскри розліталися метра на три вгору і в сторони. Скульптура дивно виглядала в вогні. Це вогнетривка глина. Всередині - вогнетривку цеглу, обкладений звичайним.

Відкриття було дуже цікавим. Актори зупинялися біля кожної скульптури, виконували якісь дії...

 

UnexploredCity: Напис в буклеті «УВАГА! Проект не пропагує ідеї жодної з релігій, партій чи компаній-брендів». Це щоб припинити зайві коментарі?! 

Катерина Пидгайна: Це і прикол, і щоб присікти... Ми хотіли запросити на відкриття свідків Єгови, але потім подумали, що це жорстоко... Треба поважати права і свободи всіх... У зв'язку з такою темою така ідея не могла не виникнути.

…Зараз для того, щоб витягнути людей, їм мало сказати, що у нас класні скульптори - люди хочуть більшого. Вони хочуть шоу, хочуть чогось незвичайного. В принципі, вони хочуть того, що намагається зробити фестиваль. Не без допомоги Влада Троїцького, який дуже допомагає і спрямовує кожного куратора. Будучи режисером, він курирує театральний напрямок. Завдяки йому все і відбувається.

«ХИМЕРИ ПРИ НАДІЇ» С ЕКАТЕРИНОЙ ПИДГАЙНОЙ, фото-9

Читайте також: