Вулиця Замкова

Рівненська обласна бібліотека - 12 Листопада, 2018

Вулиця Замкова — одна з найстаріших вулиць у центральній частині міста Рівне. Вулиця брала свій початок від старої ринкової площі і прямувала до середньовічного центру міста. Топонім «Замкова» влаштовував і тих, хто володів містом в період середньовіччя, і тих, хто мав відношення до управління містом в XX столітті і, звичайно, сьогодні. Самої споруди, яка дала назву вулиці, вже давно немає. Перша будівля замку, як оборонна споруда, була закладена ще наприкінці XV століття, а точніше у 1481 р. за часів князів Несвицьких, тодішніх володарів міста. Тут розміщувалась резиденція княгині Марії Несвицької (?–1518). Оборонна споруда містилася на острові, оточеному з усіх боків водою. Пожежа знищила дерев’яну фортецю і на її місці на початку ХVІІІ ст. князі Любомирські розпочали будівництво кам’яного палацу який був найвишуканішою окрасою міста до початку ХХ ст. Палац розміщувався на острові і з’єднувався з вулицею Замковою підйомним мостом. Поруч із палацом були сади, різні надвірні будівлі, пороховий погріб. У 30-ті рр. ХХ ст. ця споруда занепадає та руйнується. Окрім житлових будівель на Замковій були синагоги, єврейський спортивний клуб, єврейська громадська організація, перша єврейська змішана приватна гімназія, стаціонарний цирк. Тут діяла перша рівненська приватна електростанція. Мешканцями Замкової були переважно євреї. Нині Замкова вирізняється старими будинками та примітна речовим ринком, місце якого практично не змінилося.

Автор маршруту: Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека. Замовити екскурсію за тел.: +380 673607427 або у квітні-жовтні щонеділі о 13 год. зустріч туристів біля фонтану бібліотеки (вул. Короленка, 6).

За матеріалами краєзнавчих ресурсів бібліотеки. Ілюстративний матеріал: оцифровані поштові листівки, світлини, плани будівель кінця XIX ст., репродукції, що знаходяться у вільному доступі; фото з інтернет-джерел (rivne.travel, old.vse.rv.ua, mista.online, photo-lviv.in.ua); фото маршруту — Олег Костюкевич. Авторські світлини — Олександр Харват.