Від стародавніх лоцманів до ленинської премії

Dnipro - 21 Січня, 2023

Поет Пушкін черпав натхнення, гуляючи Старою Мандриківкою.

Житловий масив Перемога, створіння містобудування брежнєвської епохи — один з найвідоміших та найбільших масивів типових багатоповерхівок у Дніпрі. Перші будинки були побудовані на місці засипаних піском дніпровських плавнів мало не сорок п’ять років тому. Пісок для майбутнього мікрорайону — лауреата Ленінської премії з містобудування, намивався з річище Дніпра або привозиться баржами. На місці більшої частини сьогоднішньої Перемоги ще 50 років тому були води Дніпра, глибина річки там становила від 3 до 5 метрів.

Перемога побудована на місці двох стародавніх дніпровських поселень — Мандриківки, названої на честь відставного козака Мандрика, який перший оселився в тих місцях, та Лоц-Кам’янки, назва якої розшифровується як «Селище лоцманів, розташоване на кам’янистому березі». Населення Лоц-Кам’янки було спеціалізованим: на високій гранітній кручі над Дніпром селилися лоцмани з сім’ями. Якраз в тих місцях починалися знамениті Дніпровські пороги — скельні виступи, які перегороджували Дніпро та тягнулися до самого Запоріжжя, тобто «Місця, розташованого за порогами». До самого спорудження Дніпрогесу у 1920-х роках пороги були серйозною перешкодою судноплавству. Було два шляхи подолати їх: кораблі або витягувалися на берег і перетягували волоком, або потрібно було наймати лоцмана, який знав, як провести судно що вирує водою між гострими скелями. Населення Лоц-Кам’янки спеціалізувалося саме на цьому. Успіх не завжди супроводжував лоцманів: приблизно кожен дев’ятий корабель розбивався на дніпровських порогах, яких було кілька десятків, а найвідомішими були Кодацький, Сурський, Лоханський, Звонецький, Ненаситецький, Вовнігскій, Буділовський, Зайвий, Вільний. Часто кораблі з вантажем розбивалися об каміння. Саме тому ця ділянка Дніпровського дна є такою привабливою сьогодні для дайверів, шукачів скарбів та чорних археологів: дно всіяне незліченними скарбами, які не вдалося підняти попереднім поколінням.

Партійне керівництво УРСР протягом 1970-1980 років неодноразово відхиляло пропозиції багатьох закордонних компаній, які пропонували очищення річище Дніпра в цьому районі. Основною умовою завжди було те, що компанії залишали все знайдене на дні собі. Споруда ДніпроГЕСу й підйом рівня води поклали край існуванню як самих порогів, так і професії дніпровських лоцманів.