Прогулянка місцями бойової слави

Автор маршруту: Yury - 05 cічня 2017 року

Вже минуло більше 70 років, як закінчилася II Світова, а «білих» плям у її історії на території Одеської області ще дуже й дуже багато. Не так давно повернули на батьківщину, в США, тіло американського льотчика Джона Мамфорда, збитого в червні 1944-го в небі над Болградським районом. Яке завдання мав містер Мамфорд у небі окупованої Одещини?

Кращий спосіб доторкнутися до історії минулої війни — прийти до Меморіалу героїчної оборони Одеси між 16-ю станцією Великого Фонтану й Чорноморкою (Люстдорф), де 2 роки тому шторм виніс на пляж німецьку протикорабельну міну.

...Червонозоряний бойовий літак, легендарна «Катюша», справжня субмарина (!), цілий корабель, який «зачищав» Одеську затоку від мін, бронепоїзд і броне-трамвай «Застава-Фронт», на яких так люблять повзати діти, — все це абсолютно безоплатно чекає на своїх юних (як мінімум — душею) дослідників на Дачі Ковалевського (вона ж Меморіал героїчної оборони Одеси, або 411-а батарея). Мы в бушлатах с Черноморья шли, как черный вал, Черной хмарой после боя нас фашист назвал… Ці рядки про морських піхотинців ( хмара «чорна» через колір бушлатів) написав російський поет вірменського походження Костянтин Симонов вже після свого славнозвісного «Жди меня».

У 1941-му Симонов був військкор газети «Червона зірка» в обложеній Одесі, а в 1975-му — почесним гостем на відкритті одеського Меморіалу бойової 411-ї батареї, учасники якої обороняли місто й забезпечували стратегічний відхід військ в 1941 році. Чи потрібно було залишати Одесу, рятуючи від німців Крим? Чи потрібно було після війни перетворювати Одесу на місто таборів? Не тільки для німців та їх союзників. В Одесі було як мінімум 4 транзитних табори, де містилися американські (3 тисячі осіб), бельгійські (близько 5 тисяч чоловік) та англійські (4,5 тисячі) колишні військовополонені, яких звільнили з німецьких таборів на території Польщі. Але найбільше в Чорноморській Пальмірі пересиділо французів — за деякими оцінками, під 40 000 чоловік! Причому це була справжня «збірна солянка»: від військовополонених 1940 року й аж до вішистів та бійців есесівського «Шарлеманя». Усіх їх Сталін використав як заручників у політичній грі з Заходом, обмінявши потім на козаків, частину яких після прибуття до Одеси розстріляли просто в порту, а інших відправили до ГУЛАГу. Так, місто-герой Одеса було й містом-табором, і містом-пересильною тюрмою. Є дані, що багатьох із союзників, які під час перебування в одеських таборах для переміщених осіб не погоджувалися стати радянськими шпигунами, чекала та ж доля. До речі, найбільший із таких таборів для союзників — №186, — в якому тримали переважно американців з англійцями, розташовувався недалеко від 411-ї батареї, в дитячому санаторії в Люстдорфі (Чорноморка).

Поділитися:

Обирайте будь-який зручний для вас формат відображення маршруту
на смартфоні або просто роздрукуйте його на принтері: