Шляхи Господні … або Паломництво у просторі та часі

Yury - 21 Січня, 2023

А со скамьи на солнцепеке

Видны зеленые моря,

И в небе дальний и высокий Огнистый крест монастыря.

… Така панорама відкрилася з високого Більше-Фонтанського мису на Свято-Успенський монастир католику Юрію Олеші, автору «Трьох товстунів». Це Одеса, крихітко! Тут усього намішано: православні (за рідкісними винятками Московського патріархату!), храми, католицькі костьоли, вірменська церква, кірхи й синагоги, центр мусульманської культури на розі Рішельєвської та Великої Арнаутської. Велика біла пляма лежить на арнаутській темі в Одесі. Ким були ці люди й куди вони поділися? Якщо арнаути – це албанці-мусульмани, то де вони молилися, де хоча б руїни їхніх мечетей, на зразок тих, що можна розгледіти поблизу літмузею на Ланжеронівському узвозі? Велика жовта пляма лежить на одеському регіоні й усьому південному заході України, який турки з татарами називали «Сарикамиш», а наших козаків — відповідно, «сарикамиш казаклар».

Хочете більше дізнатися про цей практично недосліджений культурний шар багатонаціонального й багатоконфесійного Північного Причорномор’я — див. lilyandcrescent.wordpress.com/2014/11/05/мусульманські-вчені-з-українського-с

Саме так, тут жили та творили ісламські філософи й мислителі, сучасники «українського Сократа» Григорія Сковороди (нерозлучного з очеретяною, до речі, «сопілкою») й послідовники «їхнього» Авіценни (Ібн Сіна) й навіть нащадки самого Пророка Мухаммада! Суфії, поети й богослови з прізвищем (аль-) Аккірмані, тобто, буквально «родом з Аккермана», були відомими людьми не тільки в Аккермані (Білгород-Дністровському) й Хаджибеї (майбутній Одесі), а й у всій Османській імперії. Наприклад, твори Накші Алі Аккірмані, присвячені пошукам щастя, яке поет-дервіш бачив у виконанні Божественної волі, вважаються одними з кращих зразків османської містичної поезії. А рукопис Мухаммада аль-Аккірмані про свободу волі й способи раціонального пізнання Бога «Дорогоцінне «намисто» пояснень доктрин» зберігається в бібліотеці Прінстонського університету (США)!

Видатний філософ свого часу аль-Аккірмані розбирався і в іудаїзмі, оскільки євреї, як і українці, здавна жили пліч-о-пліч із татарами й турками на землях «Сарикамиш». Єврейська історія цього краю відома значно краще, хоча давно вже немає тих містечок-штетлів і тих старих рабинів, які казали: «За 70 верст від Одеси палає геєна вогненна», лаючи своїх одноплемінників, які, приїхавши до Одеси, швидко забували звичаї предків і відвідували синагогу тільки за звичкою. До синагоги ми з вами підемо наступного разу, коли будемо гуляти центром, а сьогодні ми побачимо ті святині, що розташовані в районі залізничних воріт міста. Ці ворота першими відкривалися для паломників, які приїхали до Одеси, щоб плисти потім на Афон, в Святу Землю і… до Мекки.