Слідами одеських «аргонавтів»

Yury - 22 Грудня, 2016

Їхав грека через річку, … а приїхав до Одеси.

Як писав у своїй книзі «Листи з чужини» адмірал флоту Австро-Угорської імперії, кавалер Лицарського хреста Франца-Йосипа, ордена Лицаря іспанської королеви, французького ордена Почесного легіону, китайського імператорського ордена Дракона, автор медичного статуту флоту, що ліг в основу статутів багатьох держав, член Наукового товариства імені Тараса Шевченка Ярослав Окуневський: «Греки — перші серед банкірів в Олександрії, Царгороді, Смирні й навіть в Одесі, Римі, Трієсті та Марселі. В руках греків зосереджені величезні капітали, хоча фінанси грецького королівства були в жалюгідному стані.

… Про самому місті Одесу скажу, що це є торгова імперія України, збіговисько усіх рас, в яких мета життя — Geschäft (нім. Торгівля). Це єврейсько-греко-вірменська, татарська колонія, а Московії тут лише тільки (ті), що одягнені в мундирах … » Костянтин Паустовський підтверджує: «Одеса — це Левант. Це Чорне море, теплі вітри з Босфору, колишні грецькі контрабандисти й негоціанти з Пірея.

Італійці-гарібальдійці, капітани та портові вантажники — банабаки. Багатства усіх країн, вплив Франції, гетто на Молдаванці, бандити, які цінували понад усе дотепність, сивовусі робочі з Пересипу, італійська опера, спогади про Пушкіна, акації, жовтий камінь, квіти, любов до анекдоту й страшна цікавість до кожної дрібниці. Все це — Одеса ». Так ось про греків — колишніх контрабандистів та негоціантів з Пірея. Пройдемося по Грецькій й по грецьких слідах на Приморському бульварі, помилуємося знахідками археологів під укритою прозорим куполом філією Археологічного музею навпроти «Лондонської», скажімо пару слів «за» Лунапарк по обидва боки Потьомкінських сходів, де незабаром за планом повинні вирости два парки: Грецький й Стамбульський.