Всі знають одесита Євгена Петрова, співавтора Іллі Ільфа-Файнзильберга. Багато хто знає, що справжнє прізвище Петрова — Катаєв, і що без протекції його старшого брата Валентина Катаєва, визнаного метра радянської літератури, не було б ані «12 стільців», ані «Золотого теляти».
Але в історії Одеси був і інший Петров. Віктор Платонович Петров, він же Домонтович, він же Бер. Він був письменником-неокласиком (його «Доктора Серафікуса» вивчають у школі), і етнографом, археологом, директором Інституту українського фольклору, які присвятили не одну наукову роботу Північному Причорномор’ю і, зокрема, загадковим скіфам. Але сам Віктор Платонович був постаттю не менш загадковою… Нема нічого дивного, що цю дивовижну людину, великого вченого, талановитого письменника — по суті, батька української інтелектуальної прози, нарешті, судячи з усього, неабиякого розвідника, називають доктором Парадоксом і українським Сфінксом.
Дитинство українського Сфінкса пройшло в Одесі, але де саме, сказати складно: він, як Кастанеда, «стер» своє минуле. Але кажуть, що в ті часи, коли В. Петров в мундирі офіцера вермахту їздив по цих краях і Криму в пошуках скіфських й всяких інших стародавніх артефактів його бачили тут, на Коблевській.
Загадка №1. Де знаходиться дивовижний і, водночас, найнепомітніший Сфінкс в Одесі? Відгадка: на даху «єгипетського» будинку (Коблевська, 38). Раніше їх було два, але другий Сфінкс…
Що з ним сталося — це загадка №2, яку вам потрібно розгадати під час руху за маршрутом. Загадок буде багато – а відповіді… спробуйте пошукати їх самостійно. Поїхали! Вулиця Коблевська названа на честь Фоми (Томаса) Кобле, шотландця за походженням, який служив комендантом Одеси після від’їзду Дюка де Рішельє на Батьківщину, до Франції.
Загадка №3. Ніхто не сумнівається, що перший одеський градоначальник герцог де Рішельє, який походить з того ж роду, що й знаменитий кардинал Рішельє з «Трьох мушкетерів» — стовідсотковий француз. Але Фома (нехай Томас) Кобле?!
Щось це прізвище не звучить на шотландський або англійських манер. У версію, що його прізвище походить від Cobbler (швець, займається лагодженням взуття), швидше за все, сам благородний одеський комендант не повірив би.
Втім, поводитився цей «Фома Невіруючий» деколи без англійської елегантності. За легендою, одного разу Кобле в кращих кавказьких традиціях навіть викрав доньку отамана місцевих українських козаків, що здавна населяли околиці турецько-татарського Хаджибея, в той час — литовсько-польський Кочубей. Так ким за національністю був цей Кобле? Без склянки, як кажуть, не розібратися. До речі, ще в 1792-му, за пару років до перейменування підкореного Хаджибея на Одесу, Кобле, як учаснику штурмів Бендер, Аккермана (тепер це Білгород-Дністровський), Ізмаїла та Очакова були подаровані землі на березі Тилігульського лиману (нині це відоме винно-курортне Коблево).