На цей раз ми пропонуємо вам зануритися в атмосферу одного з найколоритніших й найбільш суперечливих районів Харкова — Москалівки. З давніх-давен харків’яни знають, що в цю частину міста не варто заглядати темними вечорами на самоті — можна в кращому випадку позбутися гаманця і мобільного телефону. Хоча багато хто, в тому числі й місцеві жителі, запевняють, що Москалівка вже давно «не та», мовляв, стала сучасною та демократичною. Можливо, варто повірити їм на слово, але як мінімум тутешні дороги ніби завітали до нас з далекого минулого — з часів утворення Москалівки десь в XVII столітті. Тоді ця частина міста була покрита сосновими й березовими гаями, тут було багато дикорослих дерев, а за течією річки Лопань в західному напрямку знаходилися болота і невеликі озера.
В середині XIX століття на колишніх землях купців Карпових і старшинської родини Квиток, найвідомішим представником якої є письменник Григорій Квітка-Основ’яненко, з’явилася головна вулиця району — Москалівська. Своє ім’я вулиця отримала від назви селища Москалівка, а те в свою чергу від слова «москаль» — так у давнину називали відставних солдатів. Вони й купували землі під забудову в цій місцевості. Пізніше на вулиці стали селитися купці, власники заводів, які будували тут підприємства.
Нетривалий час вулиця називалася Великою Москалівською, а у 1936-му в її назвали на честь Жовтневої революції. Нещодавно ж вулиці повернули історичну назву. До наших днів тут збереглися кам’яний будинок, в якому брав пацієнтів офтальмолог Леонард Гіршман, «Басейни», де за водою шикувалися натовпи людей, і будівля 111-річної аптеки.