Унікальна обсерваторія на Житомирщині

Автор статті: Maryana - 08 листопада 2017 року

Унікальна обсерваторія на Житомирщині, фото-1

Неподалік від районного центру Андрушівки на Житомирщині розташована єдина в Україні приватна астрономічна обсерваторія з романтичною назвою «Липневий ранок». Любителі таємниць науки і астрономії можуть потрапити сюди на екскурсію.

Обсерваторію побудував вчений-астроном Юрій Іващенко разом з однодумцями. Цікаво, що він народився в день першого польоту людини в космос ─ 12 квітня 1961 р., тому його назвали на честь Юрія Гагаріна.

Будівництво обсерваторії розпочалося 1998 року. Завершили роботу 2000 р. та встановили в обсерваторії спостережний павільйон, діаметром 8 м і вагою понад 6 тонн, який на той час перебував на складах Головної астрономічної обсерваторії НАН України і не використовувався. У павільйоні розмістили телескоп Цейс-600, який раніше був розташований на високогірній спостережній базі НАН України (Приельбрусся, пік Терскол).

Унікальна обсерваторія на Житомирщині, фото-2

Хоча було складно доставити і встановити таке дороге устаткування, обсерваторію в Андрушівці вдалося відкрити в день 40-річчя першого польоту людини в космос ─ у 2001 році.

Андрушівська астрономічна обсерваторія «Липневий ранок» офіційно визнана в Україні та світі і є членом Астрономічної асоціації України.

Основний напрямок досліджень в обсерваторії ─ це відкриття астероїдів. Так, у 2003 році п'ять асторономів-ентузіастів відкрили групу астероїдів, два з яких не були відомі науці до того часу. Протягом 2005-2012 років обсерваторія «Липневий ранок», або як її знають у світі «July morning observatory», входила до двадцятки найбільш плідних обсерваторій у світі з дослідження астероїдів.

Унікальна обсерваторія на Житомирщині, фото-3

Окрім дослідження малих планет, науковці проводять також спостереження за об'єктами техногенного походження та космічним сміттям на телескопі S600 з діаметром дзеркала 60 сентиметрів.

Більшість відкриттів Андрушівської обсерваторії колективні. У рейтингу відкривачів малих планет андрушівські вчені займають 91-е місце в світі.

Цікаво, що більшості нововідкритих астероїдів просто призначають номери, однак деякі малі планети отримали імена: Житомир, Святилівка, Ананьєв, Радомишль, Бердичів, Коростишів, Горошки і навіть Кличко.

Унікальна обсерваторія на Житомирщині, фото-4

 

Джерело: itinery.com.ua

Чільне фото: Вісті Придніпров'я

Читайте також: