У Кам'янці-Подільському археологи запрошують у підземний польський ринок

Автор статті: Marina - 03 серпня 2017 року

У Кам'янці-Подільському археологи запрошують у підземний польський ринок, фото-1

В історичному центрі Кам`янця-Подільського, у південно-західній частині площі Польський ринок археологи знайшли речі та споруди русько-литовської доби

 

Співробітники Кам`янець-Подільської архітектурно-археологічної експедиції, відкриваючи фундаменти історичної забудови, яка була втрачена під час Другої світової війни, відкрили фрагменти житлових та господарських споруд, ремісничих майстерень, підземель, мощень, культурних шарів, артефактів, що належать до старожитностей трипільської культури та Кам'янця XIV-XVII ст. Науковці виявили кам’яні підвальні приміщення, фрагменти білокам’яних порталів, цегли, мощення двору, дерев’яні та глинобитні споруди, залишки печей, землянки, ями різного часу та призначення.

У Кам'янці-Подільському археологи запрошують у підземний польський ринок, фото-2

Ділянка досліджень на мапі міста. Виділена червоним

 

Фахівці вважають, що частина фрагментів має характерні для кераміки другої половини ХІІІ ст. ознаки. Також були визначені фрагменти посуду, притаманні для XIV ─ І половини XV ст.


«Знахідка слідів забудови цього часу в центрі Кам`янця-Подільського, перша літописна згадка про який датується 1374 роком неймовірна удача! Втім, ми не поспішаємо роздувати сенсацію і чекаємо надійних підтверджень», - повідомив археолог Павло Нечитайло.


 

У Кам'янці-Подільському археологи запрошують у підземний польський ринок, фото-3

Загальний вигляд розкопу з півночі

 

Впевненості у датуванні фрагменту підземної споруди та кераміки русько-литовським часом додали результати стратиграфічних спостережень та нумізматика.

У культурному шарі, пов’язаному з підземною спорудою, була знайдена срібна монета ─ київське наслідування дангу Джанібек-хана, золотоординського монетного двору Гюлістан-сарай 1350-их років. Горизонт перекривали залишки печі. В конструкції печі була знайдена монета 1430-их років та характерна для цього часу кераміка.

Сукупність фактів засвідчила, що археологи відкрили фрагмент споруди, яка належала до часу існування історичного Кам’янця-Подільського.

У Кам'янці-Подільському археологи запрошують у підземний польський ринок, фото-4

Фрагменти верхніх частин горщиків з об’єкту №1

 

Крім об`єкту другої половини ХІІІ ─ XIV ст., між мурами кам`яниць на розі Польського ринку та вулиці П`ятницької відкрито дерев`яні будівлі II половини XVI ст. та об`єкти XVII ст. Інтригуючим має бути дослідження споруди, звідки походять речі часів турецької присутності (1672 ─ 1699). При поверхневій зачистці цього об`єкту було знайдено кілька десятків люльок та фрагменти кавових чашок.

Такі знахідки можуть вказувати на існування в цьому місці турецької кав`ярні. Першу турецьку пам`ятку, до складу якої входила кав`ярня, було досліджено кам`янецькими археологами в 2016 році. Тоді було знайдено більше 600 люльок для куріння тютюну та понад 60 турецьких і китайських кавових чашок.

У Кам'янці-Подільському археологи запрошують у підземний польський ринок, фото-5

Кухоль останньої чверті XVII століття турецького виробництва

 

З 8 по 15 серпня Кам`янець-Подільська архітектурно-археологічна експедиція проводитиме «Тиждень відкритого розкопу на П`ятницькій». Жителі та гості міста зможуть побачити сліди освоєння міського простору, фрагменти будівель, речі кам`янчан XIV ─ ХІХ cт.

У Кам'янці-Подільському археологи запрошують у підземний польський ринок, фото-6

Тарілка з підполив`яним розписом II половини XVII ст.

 

Охочі відвідати територію досліджень можуть написати на електронну адресу kparchaeology@gmail.com

Джерело: ye.ua

Читайте також: